Nedávno jsem se stěhovali a nebylo možné přestěhovat veškerý nábytek ze Švýcarska do Čech. Propustili jsme spoustu kousků, které by se nám byly bývaly do velkého domu hodily a spoustu nábytku, který jsem měla ráda, ke kterému jsem měla vztah.
Naše milovaná masivní postel, kterou jsme si koupili ještě za mých studentských let za pár korun se do 1000 kg nevešla. Převezli jsme jen osobní věci a bytelné vyřazené CERN stoly, které jsme koupili z druhé ruky. Jsou fakt festovní, můžu na nich šít jako drak a ani se nehnou.

Vyvstala tedy otázka, jak a čím dům zařídíme. A tato otázka dříve nebo později vyvstane i u vás, pokud chcete proměnit své stávající bydlení.
Jaký nábytek tedy použít? Máte čtyři možnosti:
nábytek, který už máte;
nábytek, který koupíte z druhé ruky;
nový nábytek;
… a libovolná kombinace těchto variant.
Jak se tedy při zařizování domova rozhodnout?
Inventura starého nábytku
Udělejte inventuru nábytku, který máte. Jsou některé kusy poškozené nebo nefunkční? Opravte je nebo vyhoďte. Zameřte se na jednotlivé kusy, které vlastníte a zeptejte se sami sebe, jakou vám přináší hodnotu. Plní daný kus dobře svou funkci? Líbí se vám? Máte ho rádi? Nebo je to starý krám, který akorát zabírá nekonečné množství místa?
Procházejte se po vašem domově, dotýkejte se jednotlivých kusů nábytku a ptejte se sami sebe, zda si je nechat nebo zda je čas je propustit. Uvidíte, jak se budete cítit a zda budete mít chuť s danými kusy pokračovat dál nebo jestli cítíte, že už je nechcete ve svém dosahu.

Někdy nás s daným kusem nábytku pojí silné emoce. Uvedu pár příkladů:
noční stolek po babičce,
postel, kde jste spaly s bývalým partnerem,
koberec, který jste si koupili za první vydělané peníze do prvního bytu,
prasklé prkýnko na záchodě, které vám pokaždé skřípne zadek,
dětská židlička, na které sedávaly vaše malé děti.
Některé emoce jsou pozitivní, některé ne. Pokud můžete, zbavte se nábytku, se kterým se necítíte dobře.
Pokud si nemůžete dovolit se ho zbavit (nebo vyměnit za nový), zkuste ho proměnit. Můžete ho přetřít, polepit, vyměnit úchytky… cokoliv, co vás napadne. Díky vnější proměně můžete proměnit i svůj vztah k nábytku. Zkuste to.
Koupě nábytku
Pokud budete kupovat nový nábytek, můžete nakupovat z druhé ruky a nakombinovat si originální interiér z kousků, kterým vdechnete nový život. Výhodou je, že můžete ušetřit peníze a zachráníte nábytek, který by jinak možná skončil na skládce. Upřednostníte staré před novým a dáte mu nový smysl.
Nevýhodou je, že lovit nábytek po bazarech (ať fyzických nebo na internetu), může zabrat poměrně hodně času a energie. A dá více práce najít kusy, které k sobě padnou. Musí vás to bavit a musíte na to mít čas.

Poslední variantou je koupit nábytek nový. Ať už v nějakém běžném řetězci nebo designovém obchodě. Přijdete, vyberete, koupíte a máte ho doma. Nebo budete muset pár týdnů počkat, než vám nábytek dodají. Ale odpadají hodiny a hodiny hledání a komunikace s prodejci z druhé ruky.
Není podstatné, kterou variantu zvolíte. Podstatné je, že si výběr užijete a hlavně to, jak nábytek rozmístíte. I nábytek po babičce může ještě dobře sloužit a můžete s jeho pomocí vytvořit interiér, který bude naplňovat vaše potřeby.
Ano, pravděpodobně nebude jako z designového časopisu. Ano, možná budete muset udělat nějaké kompromisy.
Lepší je dobře umístěný starý nábytek než špatně umístěný nový.
Pokud vyberete nábytek, který je krásný v katalogu, neznamená to, že bude krásný i u vás. Objednáte si stůl, sedačku, lavici, k tomu krásné potahy a z jiného e-shopu světla. Přijede obrovská dodávka a naveze všechen nábytek do vaší místnosti.
A vy vybalujete a vybalujete najednou zjišťujete, že tady máte trochu míň místa než jste si mysleli, tady se to tak úplně nehodí, jak jste si představovali, a ta sedačka je tak mohutná, že sama zabere celou místnost. Není to úplně ono, ale co už. Vracet to přece nebudete.
Jak tomu předejít? Vytvořte si návrh.
Když totiž budete mít vytvořený návrh, kterého se budete při realizaci držet, velmi vám to pomůže. Díky návrhu budete mít dopředu vymyšlené, jak nábytek rozmístíte a proč. Budete mít koncept, plán, budete vědět, čeho chcete dosáhnout. Váš návrh je vaším kompasem.
Jak už jsem zmínila výše, důležité je, aby měl nábytek dostatek prostoru. Pokud do malé místnosti narvete obrovské množství krásného drahého masivního nábytku ze dřeva, pravděpodobně to nebude fungovat. Možná by lepší službu zastal levný nábytek z bílého lamina, který by podpořil vzdušnost místnosti. A možná taky ne.

A ještě je tu jeden podstatný rozměr – váš byt či dům má být místem k žití, ne muzeum. Představte si, že na váš nový vysněný stůl návštěva položí hrnek s kafem bez podtácku. Představte si, že ho děti pokreslí fixou, která se zažere do dřeva a nepjde dolů. Představte si, že na něm uděláte spálený flek při vánočním pálení prskavek.
Pokud to snesete, super, ale pokud ne, určitě nestojí za to koupit si drahý stůl, abyste potom nedělali nic jiného než peskovali svoje děti a strachovali se, že se váš stůl zničí.
Nábytek slouží vám, ne vy jemu!
Na druhou stranu, člověk není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Je potřeba najít dobrý poměr ceny a výkonu. Pokud si koupím stůl, který se klepe jen se ho dotknu a jehož deska se nedá pohodlně udržovat, bude mě jeho používání štvát a není pro mě dobrou volbou.
Takže ať už vyberete nábytek z druhé ruky nebo z IKEA, použijete nábytek po prarodičích nebo nakoupíte designové kousky, je potřeba si uvědomit, že to podstatné je, jaký si díky němu vytvoříte prostor.
Nábytek je prostředek. Ano, vzhled nábytku je jeho důležitou součástí. Je potřeba ho vybírat vzhledem k prostoru, který máte k dispozici a především tak, aby vás podpořil v činnostech, které chcete doma dělat.
